Republički budžet nema dovoljno sredstava da ispoštuje fiskalno pravilo po kome bi plate u javnom sektoru, kao i penzije, u aprilu trebalo da se povećaju za procenat rasta cena zabeležen u prethodna tri meseca. Aprilsko uvećanje će zato biti fiksno i iznosiće 2,95 odsto trenutnih primanja svih onih kojima zarade zavise od budžetske kase.Da je bila primenjena formula koja je usvojena izmenama Zakona o budžetskom sistemu, ali i penzijsko-invalidskom osiguranju, aprilsko povećanje primanja trebalo je, prema proceni ekonomskih analitičara, da bude između 4,5 do, čak, pet odsto.
Republički budžet nema dovoljno sredstava da ispoštuje fiskalno pravilo po kome bi plate u javnom sektoru, kao i penzije, u aprilu trebalo da se povećaju za procenat rasta cena zabeležen u prethodna tri meseca - saznaju ”Novosti” u Vladi Srbije.
Aprilsko uvećanje će zato biti fiksno i iznosiće 2,95 odsto trenutnih primanja svih onih kojima zarade zavise od budžetske kase.
Da je bila primenjena formula koja je usvojena izmenama Zakona o budžetskom sistemu, ali i penzijsko-invalidskom osiguranju, aprilsko povećanje primanja trebalo je, prema proceni ekonomskih analitičara, da bude između 4,5 do, čak, pet odsto.
Ovo, inače, nije prvi put da država, umesto usvojene formule, primenjuje procenat povećanja zarada koji je fiksan, ali, kako kažu u Vladi Srbije, održiv za budžet. Tako je i prvo povećanje zarada i penzija, posle skoro dve godine zamrznutih primanja, umesto planiranih skoro šest odsto, bilo, zbog potrebe kontrole deficita, fiksirano na svega dva odsto. Zahvaljujući ovoj odluci, prosečna penzija uvećana je za samo 420 dinara, a prosečna zarada u javnom sektoru za oko 800 dinara.
Posle završenih pregovora sa MMF, jasno je da, i pored ranijih ponuda države da se zaposlenim u javnom sektoru zarade uvećaju još dva puta u godini, od vanrednih povećanja primanja neće biti ništa. Ako se, kako je u Ministarstvu finansija izračunato, i dogodi da se na godišnjem nivou ostvare prihodi veći za oko dva odsto, odnosno oko deset milijardi, oni će se podeliti zaposlenima u javnom sektoru koji ostvaruju zarade ispod proseka republike, kao i penzionerima sa ispod prosečnim primanjima, i to u vidu jednokratne pomoći.